tel. 609 849 623

Rwa barkowa przyczyny, objawy i leczenie


Czym jest rwa barkowa?

Rwa barkowa (zwana też rwą ramienną) to schorzenie objawiające się bólem promieniującym od karku aż do ramienia, całej kończyny górnej, a nawet w niektórych przypadkach do łopatki i klatki piersiowej. Najczęściej pojawia się nagle, po przebudzeniu. Mogą mu towarzyszyć niedowłady i zaburzenia czucia w postaci mrowienia i pieczenia. Rwa barkowa zaliczana jest do tzw. korzeniowych zespołów bólowych.

Przyczyny

Rwa barkowa przeważnie spowodowana jest chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa, a towarzyszący jej ból i inne objawy powoduje ucisk korzeni nerwowych. Do innych przyczyn wystąpienia rwy barkowej można zaliczyć ciężką pracę fizyczną prowadzącą do zmian w obrębie kręgosłupa szyjnego lub monotypię ruchową, wypukliny i przepukliny w odcinku szyjnym i szyjno-piersiowym, spondylozy (postępujący z wiekiem zanik krążków międzykręgowych), czyli szeroko rozumiane procesy degeneracyjne mogące występować w kręgosłupie.

Wypuklina krążka międzykrędowego

Wypuklina krążka międzykręgowego

Uszkodzenie dysku w wyniku artretyzmu

Uszkodzenie dysku w wyniku artretyzmu

Rzadziej przyczyną rwy ramiennej mogą być zmiany hormonalne (zmiana struktury kości pod wpływem zaburzeń hormonalnych), choroby ogólne np. nowotwory, choroby zapalne (reumatoidalne) czy urazy.

Leczenie

Rwę należy leczyć u specjalisty np. ortopedy traumatologa. Samo ustąpienie bólu nie gwarantuje wyleczenia i niezbędna jest odpowiednio dobrana rehabilitacja. Ostra rwa ramienna może trwać od kilku dni do nawet czterech tygodni i najczęściej ustępuje samoistnie wykazując tendencję do nawrotów. Proces leczenia zazwyczaj rozpoczyna farmakoterapia obejmująca przyjmowanie leków przeciwbólowych oraz leków zmniejszających napięcie mięśni. Często lekarz ortopeda zaleca równoczesne noszenie kołnierza ortopedycznego.

Po ustąpieniu silnego bólu korzystne jest jak najwcześniejsze wykonywanie izometrycznych ćwiczeń wzmacniających mięśnie szyi, a także specjalistyczne masaże oraz ćwiczenia korygujące postawę ciała i jednocześnie wzmacniające mięśnie kręgosłupa z zastosowaniem fizykoterapii. Pacjentom zaleca się: ciepłolecznictwo, prądy diadynamiczne, laseroterapię, jonoforezę, laser, krioterapię, leczenie światłem bioptron, parafinoterapię. Wskazana jest również kinezyterapia. Polecane metody to McKenzie, PNF, Criax’a czy NDT – Bobath.

Masaż karku w leczeniu rwy barkowej

Podczas leczenia chory powinien unikać ciężkich prac fizycznych, długotrwałej jazdy samochodem oraz wykonywania gwałtownych ruchów głową. W ciągu całego dnia chory powinien zwracać baczną uwagę na prawidłową postawę w czasie chodu i stania, w czasie pracy i wypoczynku oraz na właściwe ułożenie w czasie snu.

W niewielkim procencie przypadków jeżeli ból nie ustępuje oraz utrzymują się niedowłady lub porażenia kończyny górnej konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,